spot_img
HomeBloggKnyta slips - Så här gör du!

Knyta slips – Så här gör du!

Hur knyter man en slips är en fråga många ställer sig. Det kan till en början kännas svårt och väldigt komplicerat men det är faktiskt mycket enklare än det verkar. När du lärt dig knyta slips en gång kommer det vara som att lära sig cykla, du kommer kunna det för resten av livet. Idag finns det en hel mängd olika sorters slipsknutar att välja mellan. Vi har valt att förklara hur du knyter två av våra favoriter slipsknutar som passar bra till många olika tillfällen.

Enkel slipsknut

En av de enklaste slips knutar du kan lära dig att knyta är slipsknuten som kallas Oriental. Knuten kallas även ”The simple knot” eftersom den är så pass smidig att lära sig. Oriental knuten passar bra för slipsar i lite grövre material såsom ull och flanell eftersom knuten i sig är rätt liten i storlek.

Såhär knyter du en Oriental knut

 • Stå framför spegeln och se till att den breda längden hänger på din högra sida och den smala längden på din vänstra sida
 • Ta den breda änden och för den bakom den smala till vänster
 • Trä över den breda änden på framsidan till höger
 • Ta den sedan upp under halsöglan
 • I föregående steg skapade du en ny ögla, för nu den breda änden igenom den
 • Dra ner den breda änden för att spänna åt och justera sedan knuten

Dubbel slipsknut

En av de absolut mest populära dubbel slipsknutarna i dag är Windsor slipsknuten. Slipsknuten är känd som ”The presidential knot” eftersom den under alla år varit de amerikanska presidenternas favorit knut. Windsor är en bra slipsknut begravning då den är formell och passar bra till breda skjortkragar.

Såhär knyter du en Windsor knut

 • Ställ dig framför en spegel med den breda längden på höger sida och den smala på vänster sida om dig
 • Placera den breda längden över den smala och dra sedan den breda längden upp och igenom öglan
 • Dra den breda längden under den smala längden och sedan genom öglan
 • Placera den breda längden över knuten
 • Utan att spänna åt för mycket, placera den breda änden under och igenom öglan för att skapa en ny ögla framför den du redan har
 • För den breda längden igenom den nya öglan och dra till så den spänns åt
 • Justera nu slipsen genom att försiktigt dra i knuten och för den uppåt samtidigt som du håller i den smala längden

Senaste inläggen

Bästa app för Aktier & fonder

En kund hos SAVR månadssparar i snitt 1 000 kr med ett startkapital på 60 000 kr. Se hur mycket just du kan spara på att halvera dina fondavgifter.

Se mer